Dentobus w Dąbrowie Górniczej oraz Będzinie

Dentobus w Dąbrowie Górniczej oraz Będzinie

Przedstawiciele mobilnego gabinetu stomatologicznego Dentobus podpisali porozumienie z Prezydentem Będzina oraz Prezydentem Dąbrowy Górniczej o wieloletniej współpracy dotyczącej profilaktyki i leczenia dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół z Będzina oraz Dąbrowy Górniczej. Do tej pory przebadane zostały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 i Przedszkola w Łagiszy, Szkoły Podstawowej nr 13 w Będzinie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie, Miejskiego Przedszkola nr 4 na Syberce, Przedszkola i Zespołu Szkół w Łośniu, I Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Górniczej oraz Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Tucznawie.

Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami, która weszła w życie 12 września 2019 r. zakłada, iż uczniowie w każdej szkole podstawowej i średniej mają mieć zapewniony dostęp do opieki stomatologicznej oraz opieki pielęgniarki lub higienistki. Celem ustawy jest podjęcie działań dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia, co ma przełożyć się na stworzenie bardziej efektywnego systemu opieki zdrowotnej oraz zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w szkołach. Problematyka dotycząca profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami określona była w wielu aktach prawnych o różnej randze. Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019r. ujmuje rzeczone zagadnienie całościowo i wyznacza jednolite standardy. Ponadto ustawa określa przy tym zasady współpracy i wymiany informacji pomiędzy personelem medycznym, rodzicami, dyrekcją szkoły i organami prowadzącymi placówkę. Gwarantuje także prawa ucznia związane z jego zdrowiem. Ustawa wprowadza również obowiązek zapewnienia uczniom opieki stomatologicznej. Jeśli w szkole nie ma gabinetu dentystycznego, organ ją prowadzący zawiera porozumienie z podmiotem współpracującym – gabinetem zewnętrznym udzielającym świadczeń stomatologicznych dla dzieci, finansowanych ze środków publicznych. Uzupełniającym sposobem zapewnienia dzieciom dostępności świadczeń stomatologicznych są dentobusy. W 2017 r. Ministerstwo Zdrowia kupiło 16 dentobusów (po jednym dla każdego województwa). Dentobusy docierają zwłaszcza do mniejszych miejscowości, w których dzieci i młodzież mają utrudniony dostęp do świadczeń stomatologicznych w gabinetach stacjonarnych.

Bardzo się cieszę, że w naszym regionie inicjatywa ta wciąż się rozwija. To ważne, by wśród najmłodszych propagować zasady dbania o higienę jamy ustnej, a przede wszystkim wspomóc dzieciom pokonanie bariery związanej ze stresem wizyty u dentysty.

Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, na próchnicę zębów choruje 57% trzylatków, 80% pięciolatków, 90% siedmiolatków. Statystycznie pięciolatek ma 5 chorych zębów, siedmiolatek – 5,6; dwunastolatek 3,2; osiemnastolatek – nawet 8 chorych zębów.