Konsultacje 500+

Konsultacje 500+

Dziś w moim biurze poselskim odbyły się konsultacje, podczas których można było uzyskać informację na temat składania wniosków w wersji elektronicznej. Dziękuję za tak duże zainteresowanie, wiele interesujących pytań oraz słowa poparcia dla tej inicjatywy.

Poniżej przedstawiam najważniejsze informacje z zakresu rozszerzenia formuły programu 500+.

Od 1 lipca br. świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18 roku życia. Poza tą zmianą istotny jest również fakt, iż przestało obowiązywać kryterium dochodowe, dzięki czemu każde dziecko bez względu na sytuację materialną rodziców otrzyma wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie. Oznacza to, iż do wypełnienia wniosku potrzebne są jedynie dane osobowe, w tym nr PESEL (wnioskodawcy i dzieci) oraz nr rachunku bankowego, na który przelewane będzie świadczenie. Ponadto z tego świadczenia będą mogły korzystać również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Ale to nie koniec innowacji – wprowadzono również 3 miesięczny termin na złożenie wniosku po narodzinach dziecka, gwarantujący wypłatę świadczenia wstecz od dnia narodzin dla dzieci, które urodzą się po 30 września bieżącego roku.

W najbliższym miesiącu istnieje możliwość składania wniosków tylko w wersji elektronicznej, niemniej jednak już od 1 sierpnia ruszy możliwość składania wniosków w wersji papierowej bezpośrednio w urzędach lub listownie.

Wszystkim zainteresowanym polecam złożenie wniosku do 30 września, ponieważ tylko w takiej sytuacji zagwarantowana będzie wypłata świadczenia z wyrównaniem od lipca.

Rządowy Program 500+ realizowany jest od 1 kwietnia 2016 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada trzy sztandarowe cele, jakie mają zostać osiągnięte podczas realizacji tego programu:

  1. wpływ na wzrost liczby urodzeń – współczynnik dzietności wzrósł z 1,29 w 2015 roku do 1,45 w 2017 roku,
  2. ograniczenie ubóstwa – w latach 2015-2017 ubóstwo skrajne spadło z 6,5 do 4,3%,
  3. szeroko pojęta inwestycja w rodzinę.