Nowelizacja ustawy w sprawie opłaty adiacenckiej

Nowelizacja ustawy w sprawie opłaty adiacenckiej

Wspólnie z Jerzym Reszke, Radnym Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej podjąłem działania w sprawie zniesienia opłaty adiacenckiej, która jeszcze niedawno w gminie Dąbrowa Górnicza wynosiła 50%! Jako członek sejmowej Komisji do Spraw Petycji dwukrotnie byłem sprawozdawcą wniesionych projektów dotyczących opłaty adiacenckiej. Na skutek czynionych starań o problemie opłaty adiacenckiej oraz jego powadze w Dąbrowie Górniczej dowiedzieli się parlamentarzyści z całej Polski. Komisja do Spraw Petycji uznała petycję za merytorycznie zasadną i rozpoczęto prace legislacyjne ukierunkowane na nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami – umożliwi to zmianę zasad naliczania opłaty, na których zyskają zwłaszcza mieszkańcy Dąbrowy Górniczej.

Opłata adiacencka odnosi się do tego, że ten kto uzyskuje korzyść na skutek wzrostu wartości nieruchomości, przekazuje część tej korzyści gminie. Wzrost wartości może nastąpić przykładowo, jeśli nastąpi scalenie i podział nieruchomości lub zostaną wybudowane urządzenia infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w uchwale.

2 lipca br. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Nowelizacja ta weszła w życie 15 sierpnia i od tego dnia organ wykonawczy gminy będzie posiadał instrumenty  (art. 148. ust. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami) umożliwiające umorzenie opłaty adiacenckiej, co jest  dobrą wiadomością dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej, którzy od lat zmagali się z tym problemem. Do ulg w spłacie oraz umarzania należności z tytułu opłaty adiacenckiej stosuje się przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Zgodnie z art. 60 powyższej ustawy, niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym właściwy organ może z urzędu umarzać w całości, na wniosek zobowiązanego umarzać w całości lub w części, odraczać terminy spłaty całości lub części należności, a także rozkładać na raty płatność całości albo części należności. Wniosek zobowiązanego musi być uzasadniony względami społecznymi lub gospodarczymi,  w szczególności możliwościami płatniczymi zobowiązanego.