Odsłonięcie tablicy Henryka Glassa w Dąbrowie Górniczej

Odsłonięcie tablicy Henryka Glassa w Dąbrowie Górniczej

Dzisiaj w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Henryka Glassa – współtwórcy polskiego harcerstwa. W ten symboliczny sposób mieszkańcy oddali hołd bohaterowi z Dąbrowy Górniczej, którego słowa: „Służcie Bogu i Polsce całym swoim życiem” są przekazywane od lat harcerzom w całej Polsce.

Kim był Henryk Glass i dlaczego to w Dąbrowie Górniczej odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy? Odpowiedź jest bardzo prosta. „Chudy Wilk” urodził się 19 maja 1896 roku właśnie w Dąbrowie Górniczej, był jednym z twórców polskiego skautingu i harcerstwa. To harcerstwu podporządkował swoje całe życie – jego „staż pracy” wyniósł 65 lat i w tej dziedzinie nie ma sobie równych.

W 1905 roku wraz z rodzicami wyemigrował do Kijowa, gdzie obudził się w nim duch patriotyzmu – włączył się do działalności niepodległościowej i wkrótce stanął na czele Korporacji Uczniowskiej, która zajmowała się samokształceniem. Jako delegat Korporacji Uczniowskiej, Henryk wszedł w kontakt z Naczelną Komendą Skautową, a 20-go lutego 1915r. wstąpił do tajnego jeszcze wówczas ruchu skautowego. W kwietniu 1916 roku złożył Przyrzeczenia Harcerskie, a już rok później został powołany w skład Naczelnictwa, zostając członkiem Sztabu Skautowego. W kolejnym roku wydał wspólnie z Tadeuszem Sopoćko harcerski podręcznik techniczny pod tytułem „Książeczka Harcerza”.

Gdy wybuchła II wojna światowa Glass bezskutecznie starał się o przydział do czynnej służby wojskowej. W końcu na własną rękę pojechał do Lublina, gdzie powierzono mu dowództwo rozbitków z 14 pułku artylerii lekkiej. Żywił i leczył oddział z własnych pieniędzy. Po wejściu do Polski Armii Czerwonej „Chudy Wilk” dostał się do niewoli i został wsadzony do transportu do obozu jenieckiego, z którego zbiegł.

W Powstaniu Warszawskim koordynował działalność wywiadowczą członków oddziału osłonowego „W”, którzy zostali piątkami przydzieleni do batalionów „Zośka” i „Gustaw” na Starówce Za działalność podczas wojny odznaczony został Krzyżem Virtuti Milibar V klasy, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta, Krzyżem Niepodległości oraz wielu innymi odznaczeniami.

Henryk Glass był człowiekiem prawym, słownym, obowiązkowym, o silnym charakterze i ogromnej energii. Całe życie kierował się harcerską ideą służby Bogu, Polsce i bliźnim. Zmarł 14-go stycznia 1984 r. w Londynie. To tylko niewielki fragment życiorysu wybitnego dąbrowianina, który zapisał się na kartach historii polski.