Posiedzenie Komisji do Spraw Petycji

Posiedzenie Komisji do Spraw Petycji

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji do Spraw Petycji przedstawiłem następujące petycje:


✅ W sprawie zagospodarowania odpadów komunalnych w zakresie wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań w kontekście powstawania odpadów z ich produktów. Petycje zarekomendowałem do dalszych prac w Ministerstwie Klimatu.

Zdaniem wnoszącego petycję, samorządy zmagają się z kryzysem na rynku odpadowym, którego efektem jest wzrost opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi ponoszony przez mieszkańców. Mieszkańcy oczekują rozwiązania problemu od władz gmin, lecz te nie są wyposażone w odpowiednie narzędzia systemowe. Niektóre z postulatów zawartych w petycji zostały już spełnione w wyniku przyjęcia ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Z kolei postulaty dotyczące wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań w kontekście powstawania odpadów z ich produktów są w zakresie możliwości legislacyjnych, niemniej jednak rozszerzona odpowiedzialność mogłaby się okazać niewystarczająca. Należałoby doprowadzić do sytuacji, w której producentom opłacałoby się wprowadzać na rynek produkty w opakowaniach zwrotnych.
Ponadto, biorąc pod uwagę segregację odpadów podzieloną na trzy kategorie surowców (papier, szkło, plastik-metal) jesteśmy w stanie włożyć maksymalnie ok 27% opakowań, lecz ze względu na brak technicznych możliwości oraz interesu rynkowego jesteśmy w stanie realnie osiągnąć 13-14% recyklingu opakowań w stosunku do 100% odpadów komunalnych. Z kolei ze strumienia odpadów komunalnych jesteśmy w stanie wyjąć 30% odpadów bio, które w pełni możemy poddać recyklingowi uzyskując energię elektryczną oraz pełnowartościowy kompost służący jako nawóz do użyźniania gleb. W związku z powyższym, należałoby w pierwszej kolejności zająć się bioodpadami, których segregacja nie jest zbyt rozpowszechniona w gminach.


✅ W sprawie realizacji inwestycji w zakresie energetyki wodnej, którą zarekomendowałem do dalszych prac w Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego.

Mając na uwadze rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wodnych, jako działanie zmierzające w głównej mierze do zmniejszenia obciążenia środowiska oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, należy wziąć pod uwagę aspekty wydłużające proces inwestycji, które zostały poruszone przez Wnioskodawcę. Złożony, długotrwały i wieloetapowy proces postępowania w zakresie wydawania decyzji i pozwoleń oraz wykorzystywanie przez środowiska ekologiczne procedur odwoławczych skutkuje brakiem inwestycji w zakresie budowy małych elektrowni wodnych.  

Dodatkowo został zatwierdzony dezyderat w związku z petycją w sprawie zmiany ustawy z dnia 6 kwietnie 1990r. o Policji w zakresie wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.