Wystąpienie w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o dodatku do emerytury dla członków OSP

Wystąpienie w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o dodatku do emerytury dla członków OSP

Dzisiaj w Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 🇵🇱 przedstawiłem stanowisko Prawo i Sprawiedliwość w sprawie Obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw,

Projekt ustawy dotyczy przyznania osobom, które przez co najmniej 10 lat były członkami ochotniczej straży pożarnej, dodatku do emerytury w wysokości 20 zł za każdy udokumentowany rok, podczas którego ubezpieczeni brali bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Spełnienie przez członka ochotniczej straży pożarnej wskazanych wymogów potwierdzałby przez wydanie stosownego zaświadczenia wójt gminy, burmistrz, prezydent miasta właściwy dla siedziby ochotniczej straży pożarnej, której ubezpieczony był członkiem.

Dokonanie zmiany dotyczącej wprowadzenia dodatku do emerytury, w tym emerytury rolniczej, jest istotne z punktu widzenia społecznego i oczekiwane przez strażników ochotników. Poza tym przyznanie tego świadczenia, była o tym mowa w uzasadnieniu, byłoby wyrazem docenienia ich trudu przez władze państwowe.

    W obecnym stanie prawnym, stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, członkowie ochotniczej straży pożarnej, którzy uczestniczyli w działaniach ratowniczych lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymują ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały. Ponadto w art. 26 ust. 1, w art. 26a, art. 27a i art. 28 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej przewiduje się odpowiednio dodatkowe uprawnienia dla członków ochotniczych straży pożarnych. Z powyższego wynika zatem, że w obecnym stanie prawnym członkowie ochotniczych straży pożarnych otrzymują określone świadczenia także w wymiarze finansowym. Natomiast dodatkowe świadczenie do emerytury jest sprzeczne z obecnym systemem emerytalnym, opierającym się na założeniu, iż świadczenie wynika z wniesionego przez ubezpieczonego wkładu w postaci opłacenia składki ubezpieczeniowej.

    Należy zauważyć, że branie udziału w działaniach ratowniczych prowadzonych przez ochotniczą straż pożarną nie mieści się w przewidzianym przez system ubezpieczeń społecznych kategoriach ryzyka ubezpieczeniowego, które obejmują przede wszystkim utratę możliwości osiągnięcia dochodów z pracy wskutek starości lub niezdolności do pracy spowodowanej stanem zdrowia.

    Przyjęcie koncepcji świadczenia pieniężnego dla członków ochotniczej straży pożarnej w postaci dodatku do emerytury wymagałoby również objęcia składką na ubezpieczenie emerytalne i rentowe obecnych form rekompensaty finansowej przyznawanej osobom. Dodatkowo sformułowanie ˝dodatek do emerytury˝ oznacza, że członkowie ochotniczej straży pożarnej, którzy nie posiadają prawa do emerytury albo jej nie pobierają, nie będą mogli nabyć prawa do przedmiotowego dodatku, nawet w sytuacji gdy będą w stanie wykazać się 10-letnim okresem bycia członkiem ochotniczej straży pożarnej.

    W uzasadnieniu projektu ustawy nie wskazano, jakie przesłanki były podstawą ustalenia zakresu podmiotowego uprawnionych do dodatku w ramach ogółu członków ochotniczej straży pożarnej. Ponadto w projektowanych przepisach brak jest informacji o ewentualnych zasadach waloryzacji tego dodatku. Wątpliwości może budzić także fakt, że projektowane rozwiązanie nie przewiduje przyznania dodatku do emerytury w przypadku osób, które są uprawnione do świadczenia emerytalnego z systemów zaopatrzeniowych.

Bez wątpienia wszystkim druhom i druhnom należą się wyrazy szacunku oraz uznania za bezinteresowną służbę ludziom oraz profesjonalizm podczas akcji gaśniczo-ratowniczych. Tym samym godne uwagi jest dodatkowe uhonorowanie strażaków ochotników, lecz należałoby ten projekt doprecyzować. Jako że działalność ochotniczych straży pożarnych to ważna służba publiczna w naszym kraju, z inicjatywy rządu Sejm w 2019 r. uchwalił nowelizację ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Celem nowelizacji było rozszerzenie zadań, na które jednostki ochotniczych straży pożarnych mogły ubiegać się o dodatkowe wsparcie z budżetu państwa.

    Na uwagę zasługuje fakt, że ochotnicze straże pożarne stanowią ważne ogniwo w systemie zapewnienia społeczeństwu ochrony przeciwpożarowej. Szczególne poświęcenie i zaangażowanie osób włączających się w działalność ochotniczych straży pożarnych powinno zostać docenione, również w aspekcie finansowym. Niemniej jednak sposób realizacji powyższego postulatu wymaga pogłębionej analizy.

W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość rekomendowałem skierowanie projektu do dalszych prac w komisji