Wystąpienie w sprawie powołania Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem

Wystąpienie w sprawie powołania Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem

Wczoraj na posiedzeniu Sejmu przedstawiłem sprawozdanie w imieniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie zmiany ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zmiana ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ma na celu stworzenie instytucji, ram, zasad i warunków do zaistnienia efektywnego, ustawowo umocowanego, dialogu między podmiotami społeczeństwa obywatelskiego a organami władzy publicznej w zakresie dotyczącym młodego pokolenia. Najważniejsza zmiana dotyczy powołania Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, zwanej dalej „Radą”, jako organu opiniodawczo-doradczego Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego o uprawnieniach w zakresie spraw dotyczących młodego pokolenia.

Rada będzie stanowić forum dialogu między organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami społecznymi i instytucjami władzy publicznej w zakresie dotyczącym młodego pokolenia ze szczególnym uwzględnieniem młodzieżowych rad gmin, które obecnie nie posiadają zinstytucjonalizowanego sposobu komunikacji z administracją rządową szczebla centralnego.

Czynnikiem, który uzasadnia powołanie Rady, jest potrzeba stworzenia trwałej i efektywnej formy międzypokoleniowego dialogu. W erze szybkiego postępu technologicznego oraz pogłębiającej się różnicy między kolejnymi pokoleniami, a także coraz krótszego odstępu czasowego dzielącego kolejne pokolenia, powinno zostać utworzone forum, które umożliwi ocenę oraz wypracowanie sposobu realizacji postulatów młodzieży w Polsce. Rada, będąca podmiotem przedstawiającym potrzeby młodzieży, zapewni dużą skuteczność działań na rzecz ludzi młodych podejmowanych z jej udziałem. Członkowie tego organu będą posiadali legitymację do reprezentowania środowisk młodzieżowych, co spowoduje, że projekty realizowane przez Radę spotkają się z większym zainteresowaniem i stopniem włączenia młodzieży. Ponadto będą realnie wiarygodne, jako wychodzące od przedstawicieli młodego pokolenia.

Projektowane regulacje wpłyną na podwyższenie poziomu kapitału społecznego i jakości dialogu obywatelskiego przez aktywizację młodych osób działających w radach młodzieży przy jednostkach samorządu terytorialnego oraz w różnorodnych formach organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Współpraca Rady z administracją rządową oraz samorządową zapewni większą skuteczność działań na rzecz ludzi młodych i zwiększy udział młodych ludzi w kształtowaniu polityk publicznych.