Wystąpienie w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne

Wystąpienie w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne

Wczoraj na posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiłem stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne ✅

Celem ustawy jest wprowadzenie zmian, które rozwiążą problem nadmiernych ograniczeń oraz usprawnią proces inwestycyjno-budowlany, m.in. poprzez powszechne udostępnienie dokumentów planistycznych z wykorzystaniem technik geoinformacyjnych. Efektem wejścia w życie projektowanych przepisów będą transparentne zasady wykonywania prac geodezyjnych oraz jednoznacznie określone prawa i obowiązki zarówno wykonawców, jak i organów służby geodezyjnej i kartograficznej.

Nowelizacja zakłada przywrócenie opłaty ryczałtowej za materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wydawane wykonawcom prac geodezyjnych, których wysokość ma być uzależniona od powierzchni opracowania.Uiszczenie opłat zryczałtowanych zapewni wykonawcy pracy pełen dostęp do materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego dotyczących zgłoszonej przez niego pracy właśnie bez konieczności występowania do służby geodezyjnej i kartograficznej oddzielnie w sprawie każdego materiału państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Z myślą o inwestorach zakłada się wprowadzenie wzajemnego ustalenia pomiędzy wykonawcą a organem harmonogramu i zakresu częściowego przekazywania zbiorów danych oraz dokumentów stanowiących wynik tych prac, tzw. etapowania, które pozwoli inwestorowi na racjonalne zaplanowanie czasu niezbędnego na przygotowanie i opracowanie wyników poszczególnych etapów inwestycji. Z kolei organ będzie miał możliwość planowego i sprawniejszego przeprowadzenia weryfikacji. Projektowana zmiana ustawy zakłada wprowadzenie konkretnych terminów, które mają na celu usprawnienie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego. W sytuacji, w której organ służby geodezyjnej i kartograficznej w protokole weryfikacji stwierdzi uchybienia i nieprawidłowości, 3-miesięczna bezczynność wykonawcy prac geodezyjnych skutkować będzie uznaniem zgłoszonych prac za zaniechane. Ponadto zakłada się wprowadzenie ograniczeń zgłaszanych przez wykonawcę prac terminie wykonania pracy geodezyjnej, gdy obecny brak regulacji prowadził do sztucznego wydłużenia terminów, a brak pełnej informacji o zakresie i faktycznym stanie wykonywania zgłoszonych prac uniemożliwiał prawidłowe zaplanowanie innych prac na danym obszarze.

Zakłada się również wprowadzenie możliwości rozpoczęcia wykonywania prac geodezyjnych przed zgłoszeniem ich do starosty. Zgłoszenia trzeba będzie dokonać w ciągu 5 dni roboczych od momentu rozpoczęcia tych prac. Informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków będą aktualizowane na podstawie materiałów, które znajdą się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym z urzędu, czyli bez konieczności składania wniosku. Rozwiązanie to usprawni proces aktualizacji danych w bazie danych, w ewidencji gruntów i budynków. Projekt zmniejsza także zakres informacji ewidencji gruntów i budynków przez usunięcie z niej informacji, które znajdują się w innych rejestrach państwowych. Rozwiązanie to optymalizuje prowadzenie poszczególnych baz danych i jednocześnie wskazuje podmioty odpowiedzialne za aktualne rzetelne zasoby.

Nowelizacja ustawy zakłada uchylenie instytucji tzw. uwierzytelniania dokumentów opracowanych na podstawie wykonanych prac geodezyjnych na potrzeby postępowań administracyjnych, postępowań sądowych lub czynności cywilnoprawnych. W miejsce uwierzytelniania wprowadza się zasadę obligatoryjnego opatrywania z urzędu klauzulą dokumentów stanowiących wyniki prac geodezyjnych, która stanowić będzie potwierdzenie przyjęcia danych i materiałów, na podstawie których zostały sporządzone, do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego.

Proponuje się także, aby na dokumentacji geodezyjnej stanowiącej wynik prac geodezyjnych, która przeszła pozytywnie proces weryfikacji przez organ Służby Geodezyjnej (Dzwonek) i Kartograficznej, wykonawca prac mógł, nie czekając na opatrzenie przez organ klauzulą dokumentów przeznaczonych dla zamawiającego, złożyć pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o uzyskaniu protokołu weryfikacyjnego z wynikiem pozytywnym, co skutkować będzie szybszym przekazywaniem materiałów zamawiającemu oraz zabezpieczeniem aktualizacji baz danych Państwowego Zasobu Geodezji i Kartografii.